3.8. POŁĄCZENIE DWÓCH KONTROLERÓW TNC Z RADIOSTACJĄ.


  W niektórych przypadkach może być pożądane podłączenie dwóch kontrolerów TNC (lub dwóch modemów) do tej samej radiostacji. Mogą to być np. kontrolery pracujące z różnymi szybkościami (1200/2400 bit/s) albo drugi z nich może pracować jako skrzynka lub jako węzeł. Podany niżej układ sprzęgający składa się z trzech wzmacniaczy sumacyjnych i może być zbudowany na wzmacniaczach operacyjnych dowolnego typu. Autor układu LA8AK użył tu popularnych wzmacniaczy LM741. Ze względu na to, że typowe wzmacniacze operacyjne wymagają symetrycznego zasilania wypróbowałem rozwiązanie na poczwórnym wzmacniaczu LM3900, który może pracować przy niesymetrycznym zasilaniu, a poza tym zajmuje mniej miejsca niż trzy pojedyńcze obwody.
    Zasada działania jest prosta. Dzięki mieszaniu sygnału z odbiornika z sygnałem z drugiego kontrolera zapobiega się jednoczesnemu przejściu na nadawanie obydwu kontrolerów TNC. Trzeci ze wzmacniaczy operacyjnych sumuje sygnały wyjściowe kontrolerów przed podaniem ich na wejście mikrofonowe i zapewnia w ten sposób odsprzężenie ich wyjść. Sygnały PTT mogą być połączone z nadajnikiem bezpośrednio lub przez diody D1 i D2. Zasadniczo nie jest to konieczne, ponieważ są to wyjścia z otwartym kolektorem.
    Układ ten daje się łatwo rozbudować dla podłączenia większej liczby kontrolerów. Dla każdego z nich konieczne jest dodanie po jednym wzmacniaczu operacyjnym i po jednej gałęzi sumacyjnej. Schemat układu przedstawiono na rysunku 3.8.

    [rys. 3_08]


3.8.1. SPIS CZĘŚCI

Oporniki: 2,7 k, 3 x 4,7 k, 3 x 22 k, 2 x 10 k, 3 x 47 k;
kondensatory: 6 x 100 nF;
diody: 2 szt. dowolnego typu (krzemowe);
obwód scalony LM3900.



Wydanie z dn. 20.03.1999.

© Prawa autorskie Krzysztof Dąbrowski, OE1KDA.