12.3. PRAKTYKA PRACY


  Odbiór słabych i zakłóconych sygnałów telegraficznych CCW różni się od odbioru zwykłych sygnałow telegraficznych CW. W tym drugim przypadku poniżej pewnego progu zrozumiałości otrzymywany jest sygnał losowy nie zawierający żadnej informacji. W przypadku sygnału koherentnego CCW odbierany jest ciąg kropek zsynchronizowanych z podstawą czasu. Znalezienie sygnału korespondenta wymaga użycia w początkowej fazie filtru o większej szerokości pasma. Dla umożliwienia zsynchronizowania się korespondentów korzystne jest nadawanie na początek serii kropek przez ok. 10 do 15 sek.
    Emisje koherentne odkrywają przed użytkownikiem wiele interesujących nowych możliwości. Przyjęcie skali częstotliwości odpowiadającej wielokrotności częstotliwości 10 Hz daje np. liczbę 20000 kanałów w paśmie o szerokości 200 kHz. Ustalenie skali czasu o rozdzielczości 0,1 sek pozwala, po uwzględnieniu czasów propagacji, na wybór stacji położonej w pożądanej odległości za pomocą zmian fazy podstawy czasu. Procedura ta może być oczywiście zautomatyzowana komputerowo, dzięki czemu możliwy byłby wygodny wybór rejonów położenia korespondentów.
    Wzrost efektywności połączeń o ponad 20 dB pozwala na skompensowanie niekorzystnych warunków antenowych i małych mocy stacji nadawczych. W dużym przybliżeniu techniki koherentne dają zysk, w stosunku do zwykłej telegrafii, porównywalny z zyskiem emisji SSB w stosunku do emisji AM.



Wydanie z dn. 20.03.1999.

© Prawa autorskie Krzysztof Dąbrowski, OE1KDA.