POMOC


  Pprzejście na format HTML spowodowane jest nie tylko jego rozpowszechnieniem w Internecie ale i faktem, że od czasu pojawienia się sytemu operacyjnego Windows 98 format ten zastąpił dawniejszy format pomocy stosowany w systemach Windows 3.1 i Windows 95 i odczytywany przez przeglądarki WINHELP.EXE lub WINHLP32.EXE.

Czytanie książki


    Do czytania książki należy wywołać przeglądarkę internetową 'Netscape Navigator', 'Netscape Comunicator', 'Internet Explorer' lub inną posiadaną i rozpocząć czytanie od strony (pliku) "index.htm". Odczyt pliku wymaga otwarcia w przeglądarce menu "Plik" ("File") i wybrania punktu "Otwórz plik" ("Open File") lub podobnego w zależności od posiadanej przeglądarki i znalezienia pliku "index.htm". W nowszych wersjach 'Netscape Navigator' i 'Netscape Comunicator' jest to np. menu "Plik" ("File"), "Otwórz stronę" ("Open Page") po czym należy nacisnąć przycisk ekranowy "Wybierz plik" ("Choose File") i znaleźć wymieniony plik początkowy.
Na ekranie przeglądarek nowszych typów wyświetlane są dwa pola: u góry pole zawierają właściwą treść, a u dołu przyciski służące do szybkiego znalezienia niektórych tematów. W celu obejrzenia ilustracji należy skorzystać z zamieszczonych w tekście odnośników. Ilustracje wyświetlane są na oddzielnej stronie - w celu powrócenia do tekstu należy nacisnąć przycisk powrotu (najczęściej jest to strzałka w lewo) na pasku narzędziowym przeglądarki. Wywoływanie ilustracji za pomocą odnośników przyspiesza ładowanie strony i przeglądanie książki. Przeglądarki starszych typów nie wyświetlające ramek informują użytkowników o tym użytkowników. Na ekranie wyświetlane jest wówczas tylko pole główne zawierające treść książki. Zalecana jest wymiana przeglądarki na nowszą wersję.



Przeglądarki


    Z tekstu mogą korzystać także użytkownicy innych niż Windows systemów operacyjnych i innych typów komputerów ponieważ obecnie dostępne są przeglądarki pracujące również pod innymi systemami operacyjnymi (np. Linux/Unix) i na innych platformach sprzętowych (np. McIntosh). Użytkownikom systemu DOS mogę polecić czeską przeglądarkę pn. "Arachne", której wersja próbna dostępna jest nieodpłatnie w Internecie (
http://www.naf.cz/arachne ) i będzie też rozprowadzana w środowiskach krótkofalarskich. Przeglądarki dla systemu Windows są już od dłuższego czasu instalowane na komputerach wyposażonych w Windows 95 i stanowią część systemu Windows 98. Oprócz tego są one dostępne nieodpłatnie w Internecie i mogą być dowolnie rozprowadzane. Nie orientuję się natomiast jak wygląda sprawa odpłatności za przeglądarki dla systemu Linux/Unix.
    Korzystanie z tekstu nie wymaga posiadania dostępu do Internetu ani też nie powoduje połączenia z Internetem u jego posiadaczy ponieważ cała treść znajduje się na lokalnym twardym dysku. W kilku miejscach umieszczono odnośniki do dokumentów znajdujących się w Internecie, są to jednak informacje uzupełniające i ich brak nie utrudnia zrozumienia tekstu.



Elementy obsługi


    W trakcie czytania instrukcji można żeglować w tekście w stylu internetowym korzystając z umieszczonych w nim odnośników tekstowych lub graficznych. W celu wrócenia na stronę czytaną poprzednio można nacisnąć przycisk powrotu na pasku narzędziowym przeglądarki.

    Oprócz odnośników w tekście na końcu każdej strony znajdują się strzałki-odnośniki służące do powrotu na poprzenio oglądaną stronę lub do skoku na następną.

Do nawigacji w tekście można też wykorzystywać przyciski "W Przód" i "W tył" (strzałki) z paska zadań przeglądarki.

Po najechaniu znacznikiem myszy na interesujący fragment tekstu, grafiki lub inny element obrazu i naciśnięciu jej prawego klawisza otwierane jest (w nowocześniejszych przeglądarkach) menu kontekstowe zawierające najpotrzebniejsze funkcje służące do skopiowania pliku, powrotu na poprzednią stronę itp. Jak sama nazwa wskazuje, zawartość menu kontekstowego jest zależna od wybranego elementu.



Wydruk


    W celu wydrukowania pożądanych fragmentów tekstu lub jego całości należy posłużyć się przyciskiem wydruku (symbolem drukarki) z paska zadań przeglądarki lub skorzystać z pozycji "Drukuj" ("Print") menu "Plik" ("File"). W ten sam sposób można oczywiście drukować również ilustracje.



Polskie litery


    Teksty instrukcji zakodowane są wg. standardu utf-8. Jeżeli polskie litery nie są wyświetlane prawidłowo należy przejść do menu "Opcje" ("Options"/"General Preferences") przeglądarki i znaleźć pozycję lub kartę "Czcionki" ("Fonts"). W niektórych wersjach przeglądarek pozycja "Opcje" znajduje się w menu "Przetwarzanie" ("Edit"). Następnie należy wybrać czcionki zawierające w nazwie oznaczenie CE ("Centralna Europa") tzn. "Times New Roman CE" i "Courier New CE" zamiast wybranych domyślnie w trakcie instalacji przeglądarki czcionek "Times New Roman" i "Courier New".
Wygląd stron jest zoptymalizowany dla rozdzielczości ekranowej 800 x 600 punktów lub większej.



Instalacja w menu startowym Windows 95/98


    Dla ułatwienia korzystania z tekstów użytkownicy systemów Windows 95 i 98 mogą zainstalować je w menu startowym w punkcie "Programy". W tym celu należy najechać wskaźnikiem myszy na pasek zadań, w którym znajduje się przycisk "Start" i nacisnąć prawy klawisz myszy. W otwierającym się menu kontestowym należy wybrać pozycję "Właściwości" a następnie kartę "Programy menu start", po czym nacisnąć przycisk "Dodaj". W otwartym w wyniku tego oknie "Utwórz skrót" należy nacisnąć przycisk "Przeglądaj" i znaleźć katalog zawierający tekst a w nim plik o nazwie "index.htm". Po potwierdzeniu całej akcji instrukcja może być wywoływana z menu startowego bez konieczności uprzedniego oddzielnego wywoływania przeglądarki.

Alternatywną możliwością jest otwarcie okna eksploratora i znalezienie w nim katalogu "\Windows\Menu Start\Programy". Następnie należy przejść do wybranego podkatalogu (grupy) i z menu "Plik" wybrać pozycję "Nowy obiekt"-"Skrót" a następnie znaleźć katalog zawierający tekst a w nim plik "index.htm" i potwierdzić całą akcję.



Kontakt z autorem


    Czytelnicy posiadający dostęp do Internetu mogą się skontaktować z autorem korzystając z odnośnika umieszczonego na stronie "O autorze". Czytelnicy nie posiadający dostępu lub preferujący korzystanie z sieci pakiet radio mogą przesłać swoje uwagi pod adres OE1KDA @ OE1XAB.#OE1.AUT.EU lub bezpośrednio do mojej prywatnej skrzynki OE1KDA-8 dostępnej przez węzeł OE1XLR.



Wydanie pomocy z dn. 24.05.1999.

© Prawa autorskie Krzysztof Dąbrowski, OE1KDA.