4.3.2. PROTOKÓŁ NET/ROM


  Zawarta w pakiecie NOS obsługa warstwy sieciowej NET/ROM pozwala na wykorzystanie istniejących stacji NET/ROM, TheNet, Thenet-Node i innych stosujących ten protokół do retransmisji datagramów IP oraz na użycie własnej stacji jako węzła NET/ROM. Transmisja w protokóle NET/ROM odbywa się za pomocą kontrolera TNC podobnie jak we wszystkich pozostałych przypadkach. Konieczne jest jedynie wywołanie usługi za pomocą rozkazów "attach netrom" i "netrom interface ax0 #pseudonim 192". Ostatnia cyfra określa jakość łącza z węzłami sąsiednimi - dla łączy 1200 bit/s praktyczną wartością jest 192. W niektórych wersjach programu net (nos) występują zamiast tego rozkazy:
netrom call <znak>,
netrom alias <pseudonim>,
netrom interface <kanał> <jakość_łącza>.
    Węzeł NET/ROM melduje się w określonych odstępach czasu węzłom sąsiednim i prowadzi listę osiągalnych węzłów na podstawie ich meldunków (ang. broadcast), w przypadku braku ich aktywności w określonych odstępach czasu zmniejszany jest stan licznika aktywności, po osiągnięciu przez dany licznik stanu zero węzeł skreślany jest z listy. Pierwszy z tych odcinków czasu ustalany jest za pomocą rozkazu "netrom nodetimer <liczba_sekund>", drugi - "netrom obsotimer <liczba_sekund>". Praktycznymi wielkościami są odpowiednio 600 i 3600 sekund, a dla liczników aktywności - 6. Rozpoczęcie nadawania meldunków przez własny węzeł następuje po podaniu rozkazu "netrom bcnodes ax0". Węzły NET/ROM prowadzą tabelę tras łączności na podstawie analizy pól adresowych pakietów, dodatkowo w pakiecie oprogramowania TCP/IP możliwe jest uzupełnienie tabeli przez operatora. Zawartość tabeli może być też nadawana do węzłów sąsiednich po podaniu rozkazu "netrom verbose yes".
    Rozkaz "netrom promiscuous on|off" pozwala na ignorowanie zgłoszeń węzłów jeżeli jakość połączenia jest niższa od zadanej za pomocą rozkazu "netrom minquality".
    Rozkaz "netrom filter none|accept|reject" pozwala na ograniczenie zawartości tabeli tras przez wyłączenie z niej pewnych węzłów (opcja: reject) lub ograniczenie tylko do węzłów pożadanych (opcja: accept). Tabela tras prowadzona jest automatycznie jedynie dla węzłów NET/ROM i podobnych. Jeżeli dany węzeł osiągalny jest przez inne stacje przekaźnikowe (ang. digipeater), konieczne jest wprowadzenie tej trasy bezpośrednio przez operatora za pomocą rozkazu "netrom route add #alias znak_węzła ax0 192 znak_przekaźnika". Skreślenie trasy z listy umożliwia rozkaz "netrom route drop znak_węzła znak_przekaźnika ax0" a wyświetlenie listy - rozkaz "netrom route" ewentualnie z dodatkiem parametru "info znak_węzła". Ograniczenie liczby retransmisji pakietu pomiędzy węzłami netrom dla uniknięcia zbędnego krążenia w pętlach dokonywane jest za pomocą rozkazu "netrom ttl <liczba>" analogicznie jak dla protokółu IP. Identyfikacja węzłów NET/ROM sprzęgających sieci TCP/IP musi być podana w tablicy arp (\net\routes.net lub arproute.dat) za pomocą rozkazu "route add <znak_węzła.ampr> netrom <znak_węzła>".
    Warstwa transportowa NET/ROM stanowi alternatywę do transportu IP i powinna być używana jedynie w przypadku gdy stacja docelowa TCP/IP nie jest osiągalna bez pomocy węzła NET/ROM, w przeciwnym przypadku protokół IP jest skuteczniejszy. Wykorzystanie protokółu NET/ROM może stanowić praktyczną alternatywę w zwykłych łącznościach AX.25.
    Połączenie z węzłem NET/ROM zapoczątkowane jest rozkazem "netrom connect znak", zamiast znaku możliwe jest użycie alternatywnej nazwy - pseudonimu - (ang. alias). Połączenia w protokóle NET/ROM są bardzo podobne do zwykłych połączeń w protokółe AX.25. Przerwanie połączenia następuje analogicznie za pomocą rozkazu "disconnect", a informacja o stanie połączenia wywoływana jest za pomocą rozkazu "netrom status".
    Parametrami regulującymi pracę warstwy NET/ROM są: acktime (analogiczny do czasu T2 w protokółe AX.25), choketime (kontrolujący przepływ informacji), irrt (czas transportu pakietów), qlimit (długość bufora wejściowego), retries (liczba powtórzeń pakietu) i window (dopuszczalna liczba niepotwierdzonych pakietów). Lokalna skrzynka elektroniczna AX.25 (włączana rozkazem mbox on/off) jest dostępna także w protokóle NET/ROM.



Wydanie z dn. 20.03.1999.

© Prawa autorskie Krzysztof Dąbrowski, OE1KDA.