4.3.3. WYKORZYSTANIE STACJI PAKIET RADIO W DOSTĘPIE DO WĘZŁÓW TCP/IP


  Użytkownicy znajdujący się poza zasięgiem regularnych stacji węzłowych TCP/IP zmuszeni są do skorzystania z pośrednictwa stacji sieci pakiet radio (stacji AX.25) na trasie połączenia. Możliwe są tutaj następujące alternatywy:
1) skorzystanie z funkcji przekaźnikowej dowolnej stacji AX.25 np. stacji indywidualnej. Warunkiem jest wcześniejsze uzgodnienie z jej operatorem, że stacja będzie czynna przez cały czas niezbędny do przeprowadzenia łączności. Pakiety są transmitowane na częstotliwości pracy stacji dlatego też konieczne jest jej uzgodnienie. Wszystkie stosowane obecnie kontrolery TNC (zarówno wyposażone w oprogramowanie TAPR jak i TF) wyposażone są w funkcję przekaźnikową, która musi być jednak uprzednio włączona przez operatora.
2) Skorzystanie z funkcji przekaźnikowej protokółu AX.25 w kanale wejściowym dostępnego węzła sieci pakiet radio. Wiele z używanych systemów oprogramowania węzłów oferuje funkcję przekaźnika cyfrowego, jest ona jednak rzadko włączona przez operatora dlatego też należy upewnić się o jej włączeniu. Pakiety retransmitowane są na częstotliwości wejściowej węzła, która jednak przeważnie różni się od częstotliwości pracy węzłów sąsiednich. Koordynacja częstotliwości wejściowych sieci powoduje, że możliwość ta zalicza się do rzadkości.
3) Skorzystanie z inteligentnej (skrośnej) funkcji przekaźnikowej węzłów RMNC/Flexnet i PC/Flexnet. Funkcja ta pracuje zasadniczo podobnie jak zwykła funkcja przekaźnikowa, z tym że pakiety retransmitowane są w oparciu o tabelę znanych tras a więc w miarę potrzeby przez łącza sieci. Jest to możliwość najwygodniejsza i najczęściej spotykana w związku z rozpowszechnieniem się systemu Flexnet w większości krajów europejskich. W celu skorzystania z pośrednictwa węzła Flexnet należy wymienić go w opisie trasy tak jak zwykłą stację przekaźnikową. Stacja TCP/IP nie nawiązuje w tym przypadku regularnego połączenia z węzłem Flexnet a jedynie połączenie ze stacją docelową "via" Flexnet. W podobną skrośną funkcję przekaźnikową wyposażone są kontrolery TNC3.
4) Skorzystanie z pośrednictwa węzłów posługujących się protokółem NET/ROM. Jest to obecnie raczej rzadkością ponieważ przeważnie stacje węzłowe nie mają włączonego protokółu sieciowego na wejściach użytkowych a jedynie na łączach sieci. Łącza te są natomiast niedostępne dla stacji indywidualnych. Wyjątkiem są stacje wyposażone w kontrolery TNC2 i oprogramowanie TheNet lub X1J, są jednak obecnie rzadkością i występują przeważnie tylko w niektórych rejonach peryferyjnych.
5) Skorzystanie z pośrednictwa stacji węzłowych pakiet radio obsługujących również protokół IP. Stacje takie są deklarowane w tabeli tras IP identycznie jak zwykłe stacje TCP/IP. Do węzłów AX.25 obsługujących również protokół IP należą X1J i XNET (3NET).
6) Skorzystanie z pośrednictwa dowolnej korzystnie położonej indywidualnej stacji TCP/IP (NOS) pod warunkiem uzgodnienia tego z operatorem jak w p. 1.



Wydanie z dn. 20.03.1999.

© Prawa autorskie Krzysztof Dąbrowski, OE1KDA.