5.10. PRZEGLĄD MODEMÓW


  Dla orientacji w możliwościach rozbudowy sprzętu przedstawiam poniżej krótkie informacje na temat dostępnego sprzętu fabrycznego.

5.10.1. ROZWIĄZANIA MODEMÓW FABRYCZNYCH

    Modem M-24 firmy DRSI (2400 bit/s) przewidziany jest w pierwszym rzędzie do podłączenia do kontrolera tej samej firmy. W omówieniu tego typu kontrolerów była mowa o kilku jego wykonaniach, wśród których jedno wyposażone jest jedynie w gniazdka zamiast gotowych modemów. Ułatwia to współpracę z modemami dowolnych typów, nie tylko z modemem M-24 i pozwala na ich łatwą wymianę w miarę zmieniających się okoliczności.
    W kontrolerze KPC-2400 firmy Kantronics stosowany jest modem QPSK typu TM-2400. Możliwe jest także oddzielne nabycie go w celu zainstalowania w kontrolerach innych firm. Kontrolery oparte na konstrukcji TNC2 (TAPR), jak kontrolery firmy MFJ, AEA (Timewave) lub PacComm, a także kontrolery wielofunkcyjne wyposażone są w wewnętrzny wtyk pozwalający na odłączenie wbudowanego modemu 1200 lub 300/1200 bit/s i współpracę z innymi dowolnymi układami. W wielu przypadkach nóżki wtyku zwarte są na płytce drukowanej co wymaga przecięcia ścieżek; w niektórych typach wtyk nie jest wogóle wlutowany. Naogół jest on jednak łatwy do zidentyfikowania na schemacie i na płytce, przeważnie - jak wspomniano - nosi na schemacie nazwę "modem disconnect" i w kontrolerach TNC2 oznaczenie J4.
    Konstrukcje kontrolerów Kantronics jak KAM, KPC nie pozwalają na dołączenie modemu zewnętrznego. Kontroler trzeciej generacji - Data Engine wyposażony jest we wtyki pozwalające na dołączenie modemów Kantronics przeznaczonych do pracy z szybkościami 2400 bit/s i 9600 bit/s. Modem 9600 bit/s oparty jest na licencji G3RUH.
    Modem MFJ-2400 stosowany w kontrolerach MFJ-1278T może być zainstalowany w wielu innych modelach kontrolerów wzorowanych na TNC2 i to nie tylko firmy MFJ. Może on być także połączony z wyjściem szeregowym komputera zamiast modemu BayCom. W kontrolerach PK-232 i pochodnych może być zainstalowany modem MFJ-2400X.
    W przypadku modemów PSK konieczne jest doprowadzenie pewnej liczby sygnałów dodatkowych nie zawsze występujących na wtyku "modem disconnect". Sygnały te muszą być doprowadzone za pomocą dodatkowych przewodów.
    I tak np. dołączenie modemu TM-2400 do kontrolera PK-232 wymaga przylutowania 12 przewodów, zmiany pozycji kilku zwieraczy w kontrolerze PK-232 i czterech na płytce modemu. Zmiana szybkości transmisji dokonuje się za pomocą rozkazu HBAUD 2400.
    Niestety, nie wszystkie modele kontrolerów TNC pozwalają na pracę z szybkością 2400 bit/s. Przed podjęciem decyzji zakupu modemu należy sprawdzić stopień jego zgodności ze wzorcem TNC2. Niektóre z niemieckich rozwiązań różnią się nieco układowo od wzorca TNC2. Jak już wspomniałem, jedną z najważniejszych różnic jest rozkład sygnałów na wtyku modemu zewnętrznego. W razie potrzeby może być konieczne zastosowanie odpowiedniego kabla przejściowego. W niektórych kontrolerach TNC przełączanie szybkości odbywa się za pomocą przełącznika DIL umieszczonego na jednej ze ścianek obudowy i najczęściej pozwalającego na wybór szybkości 300/1200/2400/9600 bit/s, w innych zmiana szybkości odbywa się za pomocą rozkazu HBAUD (albo jego odpowiednika) i konieczne jest sprawdzenie działania tego rozkazu.
    Możliwe byłoby także podłączenie przedstawionych modemów QPSK do wyjścia szeregowego komputera zgodnie ze standardem BayCom i jego współpraca ze sterownikami TFPXC (dla programów GP i SP), AX25 (dla programów TCP/IP - NOS, JNOS itp.) i BPQAX25 (dla oprogramowania węzła BPQ). Ponieważ w modemach tych występują poziomy napięć TTL, konieczne byłoby w tym przypadku zastosowanie stopni dopasowujących do napięć +/- 12V, mogłyby to być bramki CMOS.
    Modemy pracujące z szybkością 9600 bit/s są modemami FSK, dlatego też do ich pracy wystarczają sygnały występujące na wtyku modemu zewnętrznego. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest tu konstrukcja opracowana przez Jamesa Millera, G3RUH. Jest ono wykorzystywane na zasadzie licencji m. in. przez firmę PacComm w modemie NB-96, przewidziany do wspólpracy z kontrolerami pochodnymi od TNC2 oraz kontrolerem PK-232. Produkowany jest w dwóch wydaniach: płytki montowanej w obudowie kontrolera lub modemu zewnętrznego. Zmiana szybkości transmisji kontrolera dokonywana jest odpowiednio za pomocą przełącznika DIL lub rozkazu HBAUD 9600 (MODE VP 9600).
    Po połączeniu modemu z radiostacją konieczne jest takie ustawienie poziomu sygnału wyjściowego, aby dewiacja wynosiła +/- 3 kHz (szerokość pasma sygnału w.cz. ok. 20 kHz).
    Sygnał wyjściowy modemu NB-96 generowany jest cyfrowo i poddawany dodatkowej filtracji nie tylko w celu ograniczenia jego pasma, ale także dopasowania go do charakterystyki przenoszenia toru radiowego. 32 charakterystyki kompensacji zapisane są w pamięci PROM, a ich wybór następuje za pomocą odpowiedniej kombinacji zwieraczy. Amplituda sygnału wyjściowego regulowana jest w zakresie od 0 do 8 V wartości międzyszczytowej. Tor odbiorczy o szerokości pasma 6 kHz ma dużą dynamikę. Zakres dopuszczalnych amplitud wejściowych leży między 50 mV a 10 V wartości międzyszczytowej.
    Po wymianie kilku kondensatorów w filtrach możliwa jest praca także z większymi szybkościami transmisji (19200 bit/s). Wymaga to też odpowiedniego poszerzenia pasma przenoszenia toru p.cz. w radiostacji.
    Analogiczne modemy produkowane są przez szereg znanych firm, przykładem mogą być modemy MFJ-9600 firmy MFJ i PK900/96 firmy Timewave.
    Modemy PAR-96 i PICPAR podłączane do wyjścia drukarki (LPT1/2) współpracują z nowszymi wersjami programu BayCom. PAR-96 jest także produkowany także przez firmę MUEL.
    Na rynku niemieckim dostępny jest także kontroler TNC2H wyposażony fabrycznie w modem konstrukcji DF9IC. Modem ten zainstalowany jest też na płytce BayCom - USCC przeznaczonej do wetknięcia do komputerów PC/XT/AT. Na licencji G3RUH oparty jest także modem FSK-UNI przeznaczony do współpracy z kontrolerami TNC2, TNC3S i RMNC/Flexnet. Modem ten jest udoskonaloną konstrukcją modemu DF9IC i może, podobnie jak rozwiązanie oryginalne, pracować z szybkościami transmisji do 76,8 kbit/s.
    Modem DPK-9600 firmy DRSI jest przewidziany do współpracy z płytkami wewnętrznymi kontrolerów TNC tej firmy.
    Także większość kontrolerów TNC firmy AEA: PK-900, PK-96 i cyfrowe DSP-1232/2232 i DSP-232 może pracować z szybkością 9600 bit/s (PK-900 wymaga dołączenia modemu PK900/96 nie wchodzącego w skład standardowego wyposażenia). Kontroler IPR-NB96 firmy PacComm wyposażony jest nie tylko w modem dla szybkości 9600 bit/s ale także w dwukanałową radiostację o mocy 2 W, pracującą w paśmie 70 cm. Kontroler TNC-NB96 pracuje z szybkościami 1200 i 9600 bit/sek, natomiast SPRINT-2 - z szybkościami 9600 - 57600 bit/s. Firma PacComm wytwarza także modele oparte na licencji Gracilis: są to kontroler zewnętrzny PackeTen (P-10) i wewnętrzny PackeTwin - oba dostosowane są do szybkości transmisji w zakresie od 1200 do 64000 bit/s. Modem MSK konstrukcji WA4DSY (także wytwarzany przez firmę PacComm) pracuje z szybkością 56 kbit/sek. Sygnały wejściowy i wyjściowy modemu leżą w zakresie częstotliwości pośredniej 29-30 MHz. Wymaga on więc jedynie podłączenia transwertera na pożądane pasmo amatorskie. Na rynku amerykańskim spotykane są również modele modemów dla szybkości 56 kbit/s pracujące bezpośrednio w zakresach 70 i 13 cm a także w amerykańskich zakresach 125 i 33 cm. Moce wyjściowe modemów leżą w zakresie 100 mW - 25 W.

5.10.2. MODEMY SATELITARNE

    Również praca przez niektóre satelity amatorskie wymaga zastosowania modemu BPSK/MSK. Gotowe rozwiązania są jeszcze niestety rzadko spotykane. Jednym z przykładów jest modem Microsat-PSK firmy PacComm (wzorowany na rozwiązaniu G3RUH). Pozwala on na transmisję danych w systemie pakiet radio z modulacją Manchester (MSK) i odbiór satelitów pracujących z modulacją fazy (BPSK) z szybkością 1200 bit/s, odbiór sygnałów telemetrycznych nadawanych z szybkością 400 bit/s i modulacją Manchester lub obustronną transmisję z modulacją BPSK i szybkością 1200 bit/s przewidzianą do łączności naziemnych. Ze względu na nieduże szybkości transmisji połączenie modemu odpowiednio z nadajnikiem FM i odbiornikiem SSB nie przedstawia żadnych problemów. Połączenie z kontrolerem TNC następuje za pomocą wtyku dla modemu zewnętrznego. Modem wyposażony jest dodatkowo w wyjście umożliwiające kompensację efektu Dopplera. W opisany modem wyposażony jest kontroler PSK-1T firmy PacComm. Modemy te są także dostępne oddzielnie pod nazwą PSK-1. Do pracy z modulacją BPSK/MSK dostosowane są również kontrolery DSP-1232/2232 i DSP-232.
    Część satelitów amatorskich pozwala także (lub wyłącznie) na pracę z szybkością 9600 bit/s przy wykorzystaniu modemu G3RUH. W przyszłościowych projektach satelitarnych (np. PANSAT) przewidziane jest korzystanie z transmisji z rozpraszaniem widma. Równolegle prowadzone są prace na konstrukcją nieskomplikowanych odbiorników i modemów do tego celu.



Wydanie z dn. 20.03.1999.

© Prawa autorskie Krzysztof Dąbrowski, OE1KDA.