6.3. PROFESJONALNE SYSTEMY ARQ/FEC


  Oprócz systemów AMTOR i SITOR w komunikacji krótkofalowej stosowane są dalsze, profesjonalne systemy ARQ i FEC.
    W jednokanałowych systemach ARQ-E wzgl. ARQ 1000 stosowany jest międzynarodowy alfabet telegraficzny nr. 2 (kod Baudota). Używane są szybkości transmisji 72 lub 96 bit/s.
    System ARQ-E3 (norma CCIR 519) podobny do ARQ-E stosuje międzynarodowy alfabet telegraficzny nr. 3. Podobnym do niego systemem jest ARQ-N.
    Stosowane są też wielokanałowe systemy z rozdziałem (multipleksem) czasowym - systemy TDM (ang. Time Division Multiplexing). Również i tu występują mechanizmy korekcji błędów. W systemach TDM stosowana jest łączność dupleksowa z wykorzystaniem dwóch kanałów radiowych. Do najbardziej rozpowszechnionych systemów TDM należą:
- dwukanałowe ARQ-M2 wzgl. ARQ28/TDM (norma CCIR 342-3) i ARQ-M2-242; w obu systemach stosowana jest szybkość transmisji 96 bit/s.
- czterokanałowy system ARQ-M4 (norma CCIR 432-3), w którym stosowane są szybkości 96, 100, 144 lub 192 bit/s.
    Oprócz tego spotykane są systemy specjalne j.np. polski system POL-ARQ stosowany przez polskie ministerstwo spraw zagranicznych i systemy stosowane przez węgierskie i szwedzkie ministerstwa spraw zagranicznych.
    Istnieje także wiele systemów FEC charakteryzujących się różnymi szybkościami transmisji, stosowanymi alfabetami i stosunkami czasowymi. Jednym z nich jest omówiony już system NAVTEX.



Wydanie z dn. 20.03.1999.

© Prawa autorskie Krzysztof Dąbrowski, OE1KDA.