6.8. KONTROLERY PACTOR


  Najpełniejsze wykorzystanie właściwości systemu PACTOR zapewniają kontrolery PTC, PTCplus i PTC-II firmy SCS. Kontrolery PTC były produkowane w dwóch wersjach: jako urządzenia zewnętrzne dołączane do złącza szeregowego RS-232 dowolnego komputera lub też jako płytki wewnętrzne dla komputerów PC/XT/AT.
    Kontrolery wewnętrzne wyposażone były w skrzynkę elektroniczną i posiadały możliwość automatycznego prowadzenia dziennika łączności (logu). Podobnie jak kontrolery TNC, pozwalały też na wprowadzenie tekstu powitalnego (ang. connect text). Oprócz tego pozwalały na pracę emisjami AMTOR i RTTY i mogły automatycznie rozpoznawać wywołania AMTOR i PACTOR. W obu przypadkach odpowiadały one korespondentowi we właściwym rodzaju emisji. Do współpracy z kontrolerem przewidziany był program terminalowy MT, pracujący na komputerach klasy PC/XT/AT.
    Układ kontrolera zewnętrznego PTC oparty był na jednopłytkowym mikrokomputerze z zastosowaniem mikroprocesora Z-80, a właściwie pochodnego układu TMPZ84C015. Kontroler podłączany był do złącza RS-232, podobnie kontrolery pakiet radio lub AMTOR. Obsługa kontrolera podobna była też do obsługi zwykłego kontrolera TNC i była łatwa do przyswojenia przez każdego użytkownika systemu pakiet radio. I ten kontroler był wyposażony w prywatną skrzynkę elektroniczną. Ze względu na przepisy obowiązujące w niektórych krajach mógł on nadawać w zadanych odstępach czasu telegraficznie własny znak dla ułatwienia identyfikacji stacji. Kontrolery PCT-I nie są już produkowane ze względu na zaprzestanie produkcji niektórych obwodów scalonych z serii Z-80 (np. Z-80 SIO). Brak tych obwodów może także utrudnić naprawy posiadanych kontrolerów. Zamiast nich produkowane są obecnie kontrolery PTC-plus.
    Kontroler drugiej generacji PTC-plus wyposażony jest w mikroprocesor 68000 firmy Motorola i 32 kB pamięci statycznej RAM z możliwością rozbudowy do 512 kB. Jest on kontrolerem wielofunkcyjnym pozwalającym także na pracę emisjami AMTOR, RTTY i CW. Kontroler wyposażony jest w oprogramowanie skrzynki elektronicznej wzorowanej na systemie DieBox.
    Opracowanie kontrolera PTC-plus stało się konieczne nie tylko ze względu na postęp techniki ale także ze względu na wspomniane powyżej trudności zaopatrzeniowe. Do obsługi kontrolera dostępny jest program terminalowy "PlusTerm".
    Najnowsze wersje oprogramowania kontrolerów wielofunkcjnych PK-232 i KAM Plus oraz kontrolery wielofunkcyjne PK-900 i stosujące technikę cyfrowej obróbki sygnałów DSP-1232/2232/232 a także kontrolery TNC2 - PK-88 i MFJ-1276 mogą także pracować emisją PACTOR. Kontrolery wielofunkcyjne pakiet radio i kontrolery TNC2 wyposażone w możliwość pracy emisją PACTOR nie zawierają jednak konwerterów analogowo-cyfrowych pozwalających na sumowanie - kumulowanie - sygnałów w pamięci (ang. memory ARQ) i nie pozwalają na korzystanie z tej ważnej zalety systemu. Zaopatrując się w sprzęt warto pamiętać o tej istotnej różnicy.
    Kontroler DSP4100 amerykańskiej firmy HAL Communications pozwala na pracę w systemach PACTOR-I i CLOVER-II.
    Dla systemu PACTOR-II opracowano kontroler PTC-II, który może pracować także w systemach PACTOR-I, AMTOR i pakiet radio (po zainstalowaniu dodatkowego modemu cyfrowego). Kontroler PTC-II jest też wytwarzany na licencji przez amerykańską firmę PacComm znaną z produkcji interesujących modeli kontrolerów TNC. Niestety cena jego przekracza ok. dwukrotnie cenę wielofunkcyjnych kontrolerów TNC a ok. 4-krotnie cenę zwykłych kontrolerów TNC2. Kontroler PTC-II jest wyposażony w 32-bitowy procesor typu 68360 firmy Motorola, 16-bitowy procesor sygnałowy typu XC56156 tej samej firmy, pamięć statyczną RAM o pojemności 512 kB z możliwością rozbudowy do 2 MB, pamięć stałą kasowaną elektrycznie - EEPROM - i wtyki dla dwóch modemów pakiet radio dla szybkości 300 - 9600 bit/s. Na płycie głównej kontrolera znajdują się też gnazda wtykowe dla pamięci dynamicznych RAM w wykonaniu SIMM. Możliwe jest dodanie do 32 MB pamięci dynamicznej. Większość z tej pamięci może być wykorzystywana przez skrzynkę elektroniczną. Skrzynka kontrolera może być jednocześnie dostępna przez wejścia pakiet radio i przez wejście krótkofalowe w systemach PACTOR (-I i -II) i AMTOR.
    Modem PACTOR zrealizowany jest w technice cyfrowej obróbki sygnałów (COS) na wymienionym powyżej procesorze sygnałowym. Jeden z typów modemów pakiet radio jest również zrealizowany w technice COS na procesorze sygnałowym tego samego typu co użyty w kontrolerze a drugi jest klasycznym układem na obwodzie TCM3105. Również i ten kontroler może być obsługiwany za pomocą programu "PlusTerm". Ostatnio produkowane kontrolery PTC-II wyposażone są też w możliwość pracy w systemie PSK31.
    System operacyjny kontrolera pozwala na ładowanie programów przez złącze szeregowe z komputera i ich uruchamianie. Pozwala to na aktualizację oprogramowania bądź dodawanie dalszych funkcji bez konieczności wymiany pamięci stałej.
    Alternatywą w stosunku do kontrolerów PTC jest użycie programu BMKMULTY i modemu opartego na obwodzie scalonym AM7910. Program dostępny jest jedynie za odpłatnością.

6.8.1. ZESTAW ROZKAZÓW KONTROLERA PTC

    Dla ułatwienia obsługi podaję zestaw najważniejszych rozkazów i parametrów kontrolera PTC-plus związanych z pracą emisją PACTOR:
- HElp - wywołanie tekstu pomocy,
- MYCall znak - wprowadzenie znaku wywoławczego stacji,
- TIme [hhmmss] - ustawienie zegara lub odczyt czasu,
- DAte [ddmmrr] - ustawienie lub odczyt daty,
- SHow - wywołanie spisu parametrów kontrolera,
- FRee - informacja o wolnym obszarze pamięci RAM,
- CWid [0|1] - włączenie lub wyłączenie automatycznego nadawania znaku stacji telegrafią,
- AMtor - praca emisją AMTOR,
- PT - praca emisją PACTOR-I,
- RESET - odpowiada wyłączeniu i włączeniu kontrolera,
- RESTART - powoduje przyjęcie przez wszystkie prametry wartości domyślnych,
- Term [0|1|2] - wartość 0 oznacza wyłączenie echa lokalnego, 1 - jego włączenie, 2 - oddzielne okna nadawcze i odbiorcze,
- MOde [0|1] - wartość zero oznacza transmisję ASCII, 1 - kodowanie Huffmana,
- AUto [0|1|2] - wartość zero oznacza szybkość 100 bit/s, 1 - 200 bit/s, 2 - dopuszcza automatyczny wybór szybkości,
- Listen [0|1] - włączenie (1) lub wyłączenie (0) podsłuchu (monitorowania),
- Call znak - nawiązanie połączenia z podaną stacją,
- Unproto [tekst] - nadanie tekstu (np. wywołania) w trybie bezpołączeniowym,
- CTRL-Y - zmiana kierunku relacji,
- ESC D, Disconnect - przerwanie połączenia,
- LOg - wywołanie spisu ostatnich 16 połączeń,
- CSDelay [n] - czas oczekiwania na pokwitowanie (x 5 msek),
- MAXErr [liczba] - liczba błędnych pakietów w trakcie nawiązywania połączenia,
- MAXSum [5...60] - maksymalna liczba pakietów kumulowanych w pamięci,
- MAXDown [2...30] - liczba błędnych pakietów powodująca zmniejszenie szybkości transmisji,
- MAXUp [2...30] - liczba prawidłowo odebranych pakietów powodująca zmianę szybkości na 200 bit/s,
- MAXTRy [0...9] - dopuszczalna liczba powtórzeń po zwiększeniu szybkości transmisji,
- Phase [wartość] - maksymalna szybkość korektury fazy (x 10^-6), zalecanym zakresem jest +/- 70,
- REMote [0|1] - włączenie lub wyłączenie zdalnej obsługi stacji; rozkazy zdalne poprzedzone są ciągiem "//".
    Parametry nieobowiązkowe podano, podobnie jak we wszytkich zestawieniach tego typu, w nawiasach kwadratowych, których nie należy oczywiście wpisywać. Alternatywy rozdzielone są jak wszędzie za pomocą pionowej kreski. W większości przypadków podanie rozkazu bez parametrów powoduje wyświetlenie obowiązujących wartości. Zakończeniem rozkazu jest znak RETURN. Rozkazy mogą być skrócone do części podanej dużymi literami. Przejście na poziom interpretacji rozkazów dokonywane jest za pomocą znaku (klawisza) ESC.
    Do obsługi skrzynki elektronicznej służą następujące rozkazy (rozkazy poprzedzone znakami "//" służą do zdalnego sterowania stacji korespondenta, bez - do obsługi własnej stacji):
- Write [nazwa] - zapis wiadomości,
- Read [nazwa] - odczyt wiadomości,
- Send [nazwa] - nadanie zbioru, jako rozkaz zdalny odpowiada rozkazowi WRITE,
- DIR - wywołanie spisu wiadomości w skrzynce,
- DELete [nazwa] - skasowanie wiadomości.
    Dla emisji AMTOR przewidziane są rozkazy:
- C [znak_secal] - nawiązanie połączenia z podaną stacją,
- \- przerwanie połączenia (dla emisji RTTY - jest to rozkaz przejścia na odbiór),
- BC [0|1] - włączenie (1) lub wyłączenie (0) odbioru FEC,
- LOC [0|1] - włączenie (1) lub wyłączenie (0) lokalnego echa,
- CTRL-Y - w trakcie oczekiwania przełączenie na tryb FEC, w trakcie odbioru zmiana kierunku relacji (ang. break-in), w trakcie monitorowania - ponowna synchronizacja,
- CTRL-B - przełączenie na litery.
    Dla emisji RTTY najważniejszymi rozkazami są:
- BAU [szybkość] - wybór szybkości transmisji,
- CTRL-Y - przejście na nadawanie,
- \- przejście na odbiór,
- CTRL-B - przełączenie na litery.



Wydanie z dn. 20.03.1999.

© Prawa autorskie Krzysztof Dąbrowski, OE1KDA.