10.7. TELEWIZYJNE STACJE PRZEKAŹNIKOWE


  Podobnie jak w innych rozpowszechnionych rodzajach emisji także i w telewizji amatorskiej dla powiększenia zasięgu instaluje się stacje przekaźnikowe. Przeważnie są to stacje skrośne wyposażone w jedno lub kilka wejść w różnych zakresach częstotliwości i wyjście pracujące w zakresie pozwalającym na przyciągnięcie jak największej liczby widzów. Stacje te wyposażone są nieraz w ruchome kamery pozwalające na oglądanie panoramy okolicy w czasach kiedy przekaźnik nie jest wykorzystywany do komunikacji. Kamery są przeważnie zdalnie sterowane za pomocą tonów DTMF. Wejście kanału zdalnego sterowania znajduje się najczęściej w paśmie 2 m, tak że amatorzy nie wyposażeni w nadajnik TV mogą sterować kamerą za pomocą posiadanej radiostacji fonicznej i w ten sposob nabrać smaku na ATV. Niektóre ze stacji przekaźnikowych są sprzężone ze soba za pomocą łączy dupleksowych pracujących w wyższych pasmach (np. 5,6 albo 10 GHz). Łącza telewizyjne bywają też dodatkowo wykorzystywane do transmisji danych cyfrowych (pakiet radio) z dużymi szybkościami. Do transmisji danych stosowane są dodatkowe podnośne sąsiadujące z podnośną fonii.
    Niektóre ze stacji przekaźnikowych wyposażone są możliwość wyświetlania małego obrazu w ramach obrazu głównego (funkcję obraz w obrazie) co ułatwia włączenie się następnych stacji do kółeczka. Czasami stacje przekaźnikowe wyposażone są w telegazetę informującą o działalności lokalnych klubów, konstruckji i wyposażeniu przekaźnika itp. Dalszymi interesującymi możliwościami jest wyposażenie przekaźnika w dodatkowy kanał foniczny pozwalający na wymianę uwag i komentarzy w trakcie prób, wmiksowywanie do obrazu tekstów nadawanych przez pakiet radio a nawet zdalna obsługa za pomocą pakiet radio.
    Przykładem stacji przekaźnikowej ATV jest przekaźnik SR6ATV zainstalowany na górze Chełmiec w woj. wałbrzyskim (QRA-lokator: JO80cs). Odbiornik stacji pracuje w paśmie 23 cm na częstotliwości 1269 MHz (FM), nadajnik - na częstoliwości 434,25 MHz (AM)/20 W. Antena nadawcza (6 el. Yagi) ma polaryzację poziomą. Sygnały przekaźnika mogą być odbierane za pomocą zwykłego odbiornika TV dostrojonego do kanału S-37. Antena odbiorcza jest podwójną anteną spiralną.
    Dalszym przykładem jest przekaźnik OE1XRU zainstalowany w pobliżu Wiednia (na górze Bisamberg - po drugiej stronie Dunaju naprzeciwko historycznego Kahlenbergu) i obsługujący rejon wiedeński. Najważniejszymi jego parametrami są:
- częstoliwość wyjściowa 1280 MHz, z modulacją FM i polaryzacją pionową,
- kanały wejściowe 1250 MHz, z modulacją FM i polaryzacją pionową,
2420 MHz, z modulacją FM i polaryzacją poziomą,
10420 MHz, z modulacją FM i polaryzacją poziomą,
- częstotliwość podnośna fonii 6,5 MHz,
- zdalne sterowanie kamerą na częstotliwości 144,800 MHz za pomocą następujących kodów DTMF:
11 - włączenie lub wyłączenie kamery,
33 - wywołanie ciągu obrazów kontrolnych,
44 - obrót kamery w prawo,
55 - obrót kamery w lewo.
Ciąg obrazów kontrolnych może być także wywołany za pomocą tonu wywoławczego 1750 Hz. Do sterowania przekaźnikiem można więc użyć ręcznej radiostacji FM na pasmo 2 m. Przewidziane jest uruchomienie łączy do przekaźników w Linzu i na Hohe Wand w okolicy Wr. Neustadt. W dalszej kolejności ma być uruchomione łącze przez Salzburg do Monachium. Łącza te mają być także wykorzystywane przez sieć pakiet radio na podnośnych 7,02/7,2/7,38 i 7,56 MHz. Szybkość transmisji danych ma wynosić 56 - 64 kbit/s.



Wydanie z dn. 20.03.1999.

© Prawa autorskie Krzysztof Dąbrowski, OE1KDA.