14. 4. WYPOSAŻENIE


  Po tej krótkiej wycieczce w przyszłość zajmijmy się bliżej sposobami dekodowania komunikatów POCSAG. Do programowego dekodowania komunikatów przy wykorzystaniu konwertera HAMCOMM/JVFAX (rys. 14.2) można wykorzystać program "POC32" autorstwa D. Fliegla, DG9MHZ. Program ten dostępny jest bezpłatnie w Internecie pod adresem http://www.lrz.de/~-/pocsag.html w witrynie jego autora. Autor programu osiągalny jest w sieci Internetu pod adresem "deti@lrz.de" i w sieci pakiet radio pod adresem "dg9mhz @ db0aab.deu.eu".

    [rys. e_02]

    Program "POC32" dostępny jest w postaci archiwum spakowanego w formacie ZIP. Po rozpakowaniu i uruchomieniu programu należy wprowadzić odpowiednie dane konfiguracyjne. Należą do nich:
- adres i numer przerwania używanego złącza COM,
- rodzaj konwertera (przewód, do którego doprowadzony jest sygnał wejściowy).
- infornacja o wyposażeniu komputera w płytkę muzyczną, która może zastąpić zewnętrzny konwerter.
    Autor zaleca wykorzystanie płytki muzycznej w charakterze dekodera komunikatów. Sygnał z dyskryminatora FM musi być w tym przypadku doprowadzony do wejścia oznaczonego "line in". W przypadku, gdyby wejście to obciążało nadmiernie dyskryminator korzystne może być włączenie dodatkowego stopnia separującego zawierającego wzmacniacz operacyjny w układzie wtórnika napięciowego. Wybór wejścia płytki muzycznej i jej wzmocnienia dokonywany jest w konfiguracji jej sterownika. Dodatkowymi parametrami konfiguracji są wybór filtru dolnoprzepustowego i możliwość korzystania z dwóch wejść lub tylko z jednego z nich. Program pozwala na równoległe korzystanie z płytki muzycznej i dekodera podłączonego do wejścia szeregowego (COM). W sumie możliwe jest więc dekodowanie sygnałów pochodzących z trzech źródeł.
    "POC32" jest programem 32-bitowym pracującym wyłącznie pod systemami Windows 95/98 i Windows NT. Użycie go w środowisku Windows 3.x nie jest możliwe nawet po zainstalowaniu nakładki "Win32s". Konwerter HAMCOMM/JVFAX może być użyty wyłącznie pod systemami Windows 95/98.
    Dalszą cechą charakterystyczną programu "POC32" jest korekcja błędów odbioru. Nie gwarantuje ona wprawdzie całkowicie bezbłędnego odbioru, zwiększa jednak znacznie jego prawdopodobieństwo. Program może też automatycznie rozpoznawać szybkość transmisji z prawdopodobieństwem ok. 95 %. Prawdopodobieństwo to zależne jest od stosunku sygnału do szumu. Odebrane komunikaty są wyświetlane w oknie monitora, którego zawartość może być drukowana, rejestrowana na dysku lub kopiowana do schowka Windows i dzięki temu przekazywana do innych programów.
    W obecnej wersji transmisja komunikatów możliwa jest jedynie pod systemem Windows 95 i przy użyciu złącza szeregowego. Przewód TXD musi być połączony z wejściem radiostacji przez potencjometr 100 k służący do regulacji dewiacji podobnie jak to ma miejsce w programach JVFAX, HAMCOMM i niektórych innych programach SSTV (np. GSHPC).
    Należy zwrócić uwagę na wybór właściwej polaryzacji sygnału wyjściowego. Jest ona wybierana w menu "właściwości"->"koder"->"inwersja sygnału" (w oryg. niem. "Eigenschaften"->"Enkoder"->"Leitungen invertieren"). W celu przeprowadzenia kalibracji należy ustawić czas TXDELAY powyżej 100 ms i przejść na nadawanie.
    Drugim tego typu programem, również przeznaczonym do współpracy z konwerterem HAMCOMM jest PD200, którego autorem jest Peter Baston (adres: 7 Allerton Close, Pen-y-ffordd, Chester, CH4 0NJ, U.K.). Program pracuje pod systemem DOS, jego wykorzystanie w środowisku Windows nie jest zalecane. Do dekodowania komunikatów przy użyciu płytki muzycznej "Soudblaster" lub podobnej można także użyć programu "SEMA". Podobnie jak "POC32" jest to program 32-bitowy pracujący wyłącznie pod systemami operacyjnymi Windows 95/98. Oba ostanio wymienione programy można znaleźć także w skrzynkach elektronicznych sieci pakiet radio.
    Inną możliwością dekodowania komunikatów przywoławczych jest użycie kontrolera TNC wyposażonego w rozbudowaną wersję oprogramowania. Narazie dostępne jest jedynie oprogramowanie dla kontrolera KPC-9612 firmy "Kantronics" (adres internetowy http://www.kantronics.com ) opracowane przez amerykańskich krótkofalowców KB0NYK i WK5M. Należy spodziewać się, że w miarę upływu czasu producenci kontrolerów zadbają o rozszerzenie ich standardowego oprogramowania podobnie jak dodali do niego funkcje pozwalające na komunikację z odbiornikiem GPS.
    Główną zaletą użycia kontrolera TNC jest fakt, że może on pracować autonomicznie bez konieczności włączenia komputera i przetrzymuje w pamięci otrzymane komunikaty. Ponieważ wiele dostępnych kontrolerów TNC jest lub może być wyposażonych w prywatne skrzynki elektroniczne i może przyjmować wiadomości przeznaczone dla ich właścicieli nawet w czasie ich nieobecności zastosowanie systemu przywoławczego nie wydaje się być bezwzględną koniecznością ale krótkofalarstwo jest przecież służbą eksperymentalną. Warto więc podjąć eksperymenty z systemami przywoławczymi nawet jeżeli do dyspozycji stoją inne alternatywy. Niekwestionowanym zyskiem z tego rodzaju eksperymentów jest możliwość nauczenia się czegoś nowego i zapoznania z aktualnym stanem techniki.
    Zmodyfikowana wersja oprogramowania kontrolera TNC zawiera dodatkowy rozkaz PAGE, po którym podawane są identyfikatory nadawcy i adresata lub identyfikacja nadawcy i dowolna wiadomość cyfrowa np. częstotliwość, na której oczekiwane jest spotkanie. Oprogramowanie kontrolera pozwala także na wywołanie pożądanego korespondenta po nadaniu wiadomości pakiet radio. Odebrane wiadomości wyświetlane są w oknie monitora programu terminalowego.
    Na zakończenie pragnę jeszcze zwrócić uwagę, że chociaż amatorskie wyposażenie dla systemu przywoławczego pozwala na odbiór także komunikatów służb profesjonalnych jednak przepisy o służbie amatorskiej jednoznacznie zabraniają odbioru emisji innych służb i wykorzystania lub rozpowszechniania uzyskanych z tych źródeł wiadomości.



Wydanie z dn. 20.03.1999.

© Prawa autorskie Krzysztof Dąbrowski, OE1KDA.